Naujienos

Naujienų archyvas

2009-01-19

„Interneto misionieriais“ tapsiantys bibliotekininkai savo žinias gilins naujuose mokymo centruose

Lietuvoje pradeda veikti mokymo centrų tinklas, leisiantis gilinti viešųjų bibliotekų specialistų ir gyventojų informacinio raštingumo žinias bei įgūdžius. Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje įkurtame   mokymo centre pirmieji kompiuterinio raštingumo mokymai prasideda šiandien. 


Lietuvoje pradeda veikti mokymo centrų tinklas, leisiantis gilinti viešųjų bibliotekų specialistų ir gyventojų informacinio raštingumo žinias bei įgūdžius. Visų pirma čia mokysis bibliotekininkai, kurie viešojoje interneto prieigoje konsultuos lankytojus, atvykusius į bibliotekas pasinaudoti nemokamu internetu. Pirmasis toks mokymo centras rytoj bus atidarytas Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės viešojoje bibliotekoje, o netrukus centrai atvers duris ir kitose devyniose apskrityse.


Dešimties mokymo centrų atidarymas yra Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos įgyvendinamo projekto „Bibliotekos pažangai“ dalis. Projektu siekiama pasitelkiant viešąsias bibliotekas skatinti gyventojus, ypač kaimiškų vietovių ar priklausančius socialinės rizikos grupėms, kuo plačiau naudotis informacinių technologijų galimybėmis. Kursus centre išklausę bibliotekų darbuotojai įgis visas reikalingas informacinio raštingumo žinias, kad padėtų viešosiose bibliotekose veikiančios nemokamos interneto prieigos vartotojams taikyti internetą kasdienei veiklai bei gyvenimo kokybei pagerinti. Centruose iš viso ketinama apmokyti apie 2 000 bibliotekininkų, aptarnausiančių viešą interneto prieigą miesto ir kaimo bibliotekose.

„Įgiję naujų žinių ir įgūdžių, bibliotekininkai galės dar geriau patenkinti lankytojų lūkesčius. Bibliotekų darbuotojai tampa savotiškais „misionieriais“, išžvalgysiančiais interneto labirintą, kad vėliau padėtų ir kitiems jame atrasti kelią, pasinaudoti informacinėmis technologijomis siekiant žinių, išsilavinimo bei geresnės gyvenimo kokybės“, – sako projekto „Bibliotekos pažangai“ vadovas Kęstutis Juškevičius. Anot projekto vadovo, planuojama, jog nuo ateinančios vasaros į šiuos mokymo centrus lavintis bus pakviesti ir visi to pageidaujantys gyventojai.

Artimiausiu metu mokymo centre kvalifikaciją patobulinę bibliotekų darbuotojai galės dar geriau padėti lankytojams visokeriopai išnaudoti internetą kasdienėms reikmėms. Juolab, kad, kaip rodo tyrimai, būtent naršydami bibliotekoje lankytojai yra labiau linkę naudotis sudėtingesnėmis, daugiau gebėjimų reikalaujančiomis elektroninėmis paslaugomis. Daugelis gyventojų pasinaudoti internetu į biblioteką ateina todėl, kad čia gali sulaukti kvalifikuotos darbuotojo pagalbos.

„Atidarydami mokymo centrą sakome: „misija internetas“ prasideda. Džiaugiamės, kad netrukus gyventojams pasiūlysime užeiti naudotis internetu, suteiksime profesionalias konsultacijas ir paskatinsime lankytojus visapusiškai naudotis informacinių technologijų teikiamomis galimybėmis“, – pažymi Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės viešosios bibliotekos direktorė Rima Maselytė.

Dešimtyje atidaromų centrų iš viso įrengta 220 mokymosi vietų, pusė jų yra mobilios. Kompiuteriuose įdiegta sulietuvinta „Microsoft Vista“ operacinė sistema ir „Office 2007“ programų paketas. Besimokantieji galės naudotis ne tik įprastomis kasdienio naudojimo programomis, leidžiančiomis rašyti ir redaguoti tekstus ar naršyti internete, bet ir kurti duomenų bazes, dirbti su nuotraukomis ar kita vaizdo medžiaga. Centruose įrengtos ir elektroninės lentos, kurios užtikrins interaktyvų ir betarpišką mokymų procesą.

Iki 2011 m. truksiantį projektą „Bibliotekos pažangai“ Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka įgyvendina kartu su Lietuvos Respublikos kultūros ministerija. Projektą finansuoja Billo ir Melindos Gatesų fondas, Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir savivaldybės bei bendrovė „Microsoft“, padovanojusi naujausios programinės įrangos. Projekte dalyvauja daugiau kaip 1 200 viešųjų bibliotekų.
 Atgal »     Atsiliepimai »