Utenos kraštas knygose

2015 kovas-balandis


Mikulėnaitė-Jonuškienė, Rūta. Papartynų aitvaras : [eilėraščiai]. - Utena : Utenos Indra, 2014. - 93, [1] p.

„Papartynų aitvaras“ – ketvirtasis Lietuvos rašytojų sąjungos narės Rūtos Mikulėnaitės-Jonuškienės eilėraščių rinkinys. Knyga skirta Motinos atminimui. Poezijos knyga dukros Paulinos pagalba iliustruota mamos Birutės Mikulėnienės megztų pirštinių raštų fragmentais.
Generolas Jonas Galvydis-Bykauskas, 1864-1943 : moksliniai straipsniai ir pranešimai / Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija. - Vilnius : Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija, 2014. - 259, [1] p.

Lietuvos kariuomenės istoriją kūrė iškilios asmenybės, neabejotinas lyderis, vienas ryškiausių ir charizmatiškiausių asmenybių šiame procese buvo generolas Jonas Galvydis-Bykauskas. Šiame leidinyje generolas pavaizduotas kaip paprastas žmogus – su visais privalumais ir trūkumais. Bet kaip tik toks žmogaus vaizdavimas leidžia teisingiau įvertinti jo laimėjimus, suprasti, kokiomis sąlygomis jis tarnavo, kūrė, gyveno, auklėjo jaunąją karininkų kartą. Leidinys skirtas Lietuvos kariuomenei, plačiajai visuomenei.


Jurėnaitė, Raminta. Arvydas Šaltenis : tapyba. - [Vilnius] : Modernaus meno centras, [2014]. - 338, [1] p.

Arvydas Šaltenis – vienas žymiausių šiuolaikinių Lietuvos dailininkų. Vienas iš tų, kurie XX amžiaus aštuntajame dešimtmetyje sukėlė Lietuvoje tapybos lūžį ir atsinaujinimą. A. Šaltenis tarp savo kartos yra nuosekliausias ekspresionistinis realistas, kūryboje jam svarbiausia gyvenamojo meto istorijos ženklai. Menininkas laikosi ir aktyvios gyvenimo pozicijos. Kaip tapytojas ir pedagogas padarė įtaką kelioms menininkų kartoms bei kovoja už jaunų menininkų galimybes išskleisti sparnus.
Dailėtyrininkė profesorė humanitarinių mokslų daktarė Raminta Jurėnaitė šioje monografijoje išsamiai tyrinėja Arvydo Šaltenio kūrybos temas, pristato jo biografiją ir darbų panoramą.


Guobys, Aleksandras. Neblėstantys portretai. - Vilnius : Artaviva, 2015. - 310, [2] p.

Aleksandras Guobys, humanitarinių mokslų daktaras, daugelio teatrinių knygų, straipsnių autorius. Jo nauja knyga „Neblėstantys portretai“ skaitytoją supažindina su 20-čia iškilių Lietuvos teatro kūrėjų – aktorių, režisierių, pedagogų, teatro istorikų - palikusių ryškius pėdsakus mūsų tautinės teatrinės kultūros istorijoje. Kiekvieno kūrėjo asmenyje autorius stengėsi surasti būdingus tik tam kūrėjui bruožus, svarbesnius jo siekius tautinio teatro istorijoje.Gurskis, Valdas Antanas. Tapyba. Bėgančio laiko šviesa = Painting. Yhe light of a passing time : [albumas]. - Vilnius : Lietuvos dailininkų sąjunga : Vilniaus dailės akademijos leidykla, 2014. - 175, [1] p.

Tapytojas Valdas Gurskis vienas ryškiausių XX a. II pusės lietuvių peizažistų, įprasminęs savo kūryboje Lietuvos gamtą, senąją sakralinę architektūrą, Baltijos pajūrio vaizdus. Ši knyga supažindina su jo ilgo kūrybinio kelio rezultatais.