Utenos kraštas knygose

2015 vasaris


Birželio sodai : [tarptautinės poezijos šventės "…ir saulas diementas žėruos…" (A. Miškinis) dalyvių kūrybos almanachas / redaktorius ir sudarytojas Vytautas Kaziela. - Utena : Kamonada, 2014. - 116, [2] p.

Tarptautinės poezijos šventės Aukštaitijos literatūrinė vasara „... ir saulas diementas žėruos...“ (A. Miškinis) dalyvių kūrybos almanachas.Andriušis, Pulgis. Laivas linksmybių. - Vilnius : Bonus animus, [2014] (Vilnius : BALTO print). – 253 p.

1949-aisiais su daugybe įvairių tautų perkeltųjų asmenų (DP) stovyklų gyventojų traukiniu ir karo transportiniu laivu į Australiją leidosi ir Pulgio Andriušio šeima. Ir visą kelionę bei kelis pirmuosius įsikūrimo mėnesius daug kuo europiečius stebinusiame žemyne šeimos tėvas kruopščiai fiksavo savo įspūdžius. Taip gimė ,,Laivu linksmybių“ pavadinta knyga. Nors daug buvusių lietuvių DP savo atsiminimuose yra aprašę emigraciją iš Vokietijos, ,,Laivas linksmybių“ lieka neprilygstamas. Knygą galima skaityti kaip grožinį kūrinį ir kaip dokumentą, liudijantį sunkius kelius, kuriuos teko įveikti lietuviams, palikusiems Tėvynę 1944-aisiais ieškant naujų namų.


Nyka-Niliūnas, Alfonsas. Dienoraščio fragmentai, 2009-2012. - Vilnius : "Baltų lankų" leidyba (Vilnius : AB "Spauda"), 2014. - 160, p.

„Jeigu aš būčiau penkiais dešimtmečiais jaunesnis, parašyčiau keturių dalių romaną Nemeikščiai. Tos dalys būtų Pavasaris, Vasara, Ruduo ir Žiema. Kaip Reimonto Kaimiečių. Nes tik metų laikais galima viską pasakyti.“ p. 81