Utenos kraštas knygose

2013 rugpjūtis - rugsėjis


Norkūnienė, Elena. Iš praeities skrynios : tradicijos, papročiai, prisiminimai. - Utena : Utenos kraštotyros muziejus, 2013. – 229 p.

Ši knyga – tai Elenos Paškauskaitės-Norkūnienės, gimusios ir užaugusios Kloviniuose, visai netoli Utenos, ilgą laiką kaupta medžiaga apie gimtąjį kaimą ir jo žmones. Jos surinkti prisiminimai, pasakojimai, papročių aprašymai, dainos ir nuotraukos menančios senąjį kaimą, primins jaunajai kartai apie tai, kas amžiams išnyko.
Knyga iliustruota asmeninio archyvo, kloviniškių ir Utenos kraštotyros muziejaus nuotraukomis.Sudeikiai - ateities kartoms / sudarė Algirdas Vyžintas. - Utena : Utenos Indra, 2013 . – 671 p.

Sudeikiai – vienas iš gražiausių Lietuvos kampelių, prisišliejęs prie didingo Alaušo ežero. Iš pirmo žvilgsnio – kuklus miestelis, seniūnijos administracinis centras, bet dėl savo ir apylinkių gamtos savybių sulaukęs didelio populiarumo.
Ši knyga yra daugelio autorių darbas. Pirmoje dalyje talpinama įvairių mokslo sričių specialistų, seniūnijos atskirų profesijų žmonių studijos bei straipsniai. Antrojoje – nušviečiama kaimų bei jų žmonių gyvenimas ir likimai.
Visa medžiaga – knygos, straipsniai leidiniuose ir periodikoje – nurodomi knygos pabaigoje talpinamoje plačioje bibliografijoje „Literatūra apie Sudeikių kraštą ir žmones“.Gydytojos Stasės Mičelytės dailės metraštis : [dailės kūrinių kolekcijos katalogas] / sudarytoja Nijolė Nevčesauskienė. - Vilnius : VšĮ "Beribė", 2013 . – 119 p.

Iš Sudeikių kilusios garsios gydytojos chirurgės, urologės medicinos mokslų daktarės Stasės Mičelytės (1925-2012) profesinė veikla plačiai žinoma ir vertinama. Tačiau šiuo leidiniu norima pagarsinti, kad gydytoja taip pat mėgo dailę ir norėjo šalia jos būti. Ji vieną po kito ėmė glausti savo namuose paveikslus, gilinosi į dailės istoriją ir tapo rimta kolekcininke. Gydytoja Stasė Mičelytė sukaupė aštuoniasdešimt devynių menininkų daugiau kaip dviejų šimtų dailės kūrinių kolekciją. Joje lyg mažoje galerijoje atsispindi lietuvių dailės raida. Kolekciją gydytoja padovanojo Lietuvos dailės muziejui. Knygoje taip pat pateikiama žiupsnis gydytojų ir dailininkų prisiminimų.


Kilkus, Kęstutis. Ežerai : 119 Lietuvos ežerų : [200 aprašomų lankytinų objektų, detalūs žemėlapiai, batimetriniai planai]. - Vilnius : Alma littera, 2013. – 180 p.

Nors mūsų šalies ežeringumas artimas pasaulio vidurkiui, neretai sakoma, kad Lietuva yra ežerų kraštas. Ši knyga skirta daugiau nei 100 įdomiausių Lietuvos ežerų. Pateikti išsamūs ežerų aprašai: ežero ir jo vardo kilmė, salos, intakai, vandens temperatūros sluoksniai, kraštovaizdis, dėmesio verti gamtos, kultūros ir istorijos paminklai, ežerų gylio planai, detalūs žemėlapiai.
Knyga kviečia keliautojus ir žvejus į pažintį su Lietuvos ežerų gelmėmis, turtinga augalija bei gyvūnija ir ledynmečius menančia istorija.