Utenos kraštas knygose

2013 sausis - kovas


Utenos krašto vargonininkai, vargonai, bažnytiniai chorai / sudarytojos Zita Mackevičienė, Jolanta Žiukelienė. - Utena : Utenos spaustuvė, 2012. - 50, [1] p.
 
2008 metais pasirodė pirmoji knygutė apie vargonus ir vargonininkus Utenos krašte. Ši knyga, tai antrasis leidimas, įprasminantis Utenos krašto dvasinės muzikos gyvenimo istorijos laikotarpį. Knygoje pateikiami svarbiausi Utenos krašto vargonų, bažnyčių vargonininkų ir bažnytinių chorų istorijos faktai. Leidinys gausiai iliustruotas nuotraukomis iš privačių archyvų ir Utenos kraštotyros muziejaus rinkinių.


Stundžia, Mindaugas. Dienos močiutės Agotos sodžiuje.- Utena: UAB „Utenos Indra“, 2012.- 56 p.

Mindaugas Stundžia išleido naują, spalvingą pasakėlių knygelę vaikams - „Dienos močiutės Agotos sodžiuje". Knyga supažindina vaikus su kaimo gyvenimu, gamta, paukščių ir žvėrelių pasauliu, jų nuotykiais. Pasakėlių personažų nuotykiai moko vaikus drąsos, ištvermės, užuojautos ir pagarbos aplinkiniams.
Knygelės leidybą iš dalies finansavo Kultūros rėmimo fondas. Iliustravo Vida Navikienė.


Čepukas, Donatas. Vaivorykštės apsilankymas : novelės, mažasis romanas.- Vilnius : Petro ofsetas, 2013. - 462, [2] p.
Per penketą metų žurnalistas Donatas Čepukas parašė ir išleido penkiolika knygų: „Europa – nebaigtas reikalas“ (2006), „Be užmaršties“ (2008), „Juodi paukščiai skrido įstrižai“ (2008), „Suartėjimai“ (2008), „Juodoji Meleta“ (2009), „Melancholija“ (2009), „Ištartys“ (2009), „Šimtmečių sąsajos“ (2009), „Palikimas“ (2009), „Norėjo ją mylėti“ (2009), „Kuprelio juodvarniai“ (2010), „Versmyna“ (2010), „Atpirkimas“ (2010), „Angelas ir Aniolas“ (2011), Sielos akys (2012). Rengdamas savo kūrinių rinkinį „Vaivorykštės apsilankymas“ autorius juos pataisė, kai kuriuos epizodus paryškino, sutvirtino akcentus. Knyga iliustruota dailininkės Laimos Kriukelienės piešiniais.


Andriušis, Pulgis. Kelionių užrašai.- Vilnius: Bonus Animus, 2012.- 504 p.
Knygoje publikuojami po įvairius periodinius tarpukario Lietuvos leidinius pasklidę Pulgio Andriušio (1907-1970) kelionių įspūdžiai. „Kelionių užrašuose“ – Vokietija, Prancūzija, Italija, Marokas, Didžioji Britanija ir Ispanija – šalys, kurias 1929 – 1937 m. aplankė kelionės pradžioje – studentas, vėliau – diplomuotas žurnalistas, Pulgis Andriušis. Kelionių tekstai – lyg maži literatūriniai perliukai, parašyti su autoriui būdingu šmaikštumu, dėmesiu detalėms, tarsi žodžiais tapyti paveikslai. Praėjus keliems dešimtmečiams publikuojami Pulgio Andriušio kelionių aprašymai – puiki galimybė ne tik pažinti dar vieną jo kūrybinio palikimo pusę, bet kartu su autoriumi paklaidžioti ne vienam šiandieniniam lietuvių turistui gerai pažįstamais populiariausiais užsienio kelionių maršrutais bei pažvelgti į jas nubraukus laiko dulkes. Dalis šios knygos tekstų publikuojami pirmą kartą.


Kitkauskas, Napaleonas. Vilniaus pilys : istorija, statyba, architektūra. - 2-oji patais. ir papild. laida.- Vilnius : Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras, 2012. - 311, [1] p.
 
Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino trečiojo ir ketvirtojo laipsnių ordinų kavalierius dr. Napaleonas Kitkauskas yra vienas iškiliausių, kompetetingiausių lietuvių architektų restauratorių ir inžinierių statybininkų, Lietuvos architektūros tyrinėtojų bei istorikų, architektūros paveldo objektų restauravimo ir atkūrimo specialistų, paminklosaugininkų, kultūrininkų ir visuomenininkų.
Vilniaus pilių tema lydi N. Kitkauską visą gyvenimą. Nuo pirmojo knygos leidimo praėjo daugiau kaip dvidešimt metų. Antroje veikalo laidoje apibendrinta ir susisteminta sukaupta pilių pastatų architektūros ir istorijos tyrimų medžiaga, patikslinti jau spėję pasenti duomenys. Skaitytojų vaizduotę žadins puikūs rekonstruoti istoriniai Vilniaus pilių vaizdai.


Račickas, Vytautas. Šeštoji šlepetė. Misija neįmanoma: apysaka.- Vilnius: V. Račickas, 2013.- 164 p.
 
Vytauto Račicko kūryba maloniai nuteikia įvairaus amžiaus skaitytojus. Sulaukėme dar vienos jo naujos knygos. Šios istorijos herojams labai nesiseka. Ponas Vincentas Vinkus turguje nusiperka ne papūgą, o šarką. Rašytojai Onei Vinkei sutrinka medžiagų apykaita ir ji neužbaigia savo knygos. Storulė Julė iškrenta iš televizijos šokių projekto. Šlepečių fabriko direktorius Raulas Aulas ir kiti apsukruoliai verslininkai negauna finansinės paramos. Tačiau Edvardukui pavyksta išsikviesti močiutės Milės "vėlę". Ji nežino, kas gyvenime svarbiausia, bet pasako kai ką svarbaus.